SYSTEM HMS - HUMIDITY MANAGMENT SYSTEM

ZASTANAWIAŁEŚ SIĘ KIEDYŚ NAD BUDOWĄ KUPOWANEGO PRZEZ CIEBIE SPRZĘTU?

Na pewno, wszyscy to robimy. W PAJAK idziemy o krok dalej. My nie tylko myślimy o tym co zrobić by sprzęt był doskonalszy, my rozwijamy go tak by współpracował z pozostałymi elementami ekwipunku. Zamiast tworzyć produkty w stylu "eye candy" my skupiamy się na zależnościach i wzajemnych oddziaływaniach.

Podstawą twojego komfortu w górach jest zapewnienie odprowadzenia wilgoci bez względu na warunki zewnętrzne. Stąd pomysł rozwinięcia klasycznej trójwarstwowej koncepcji odzieży. Oprócz uwzględnienia interakcji pomiędzy odzieżą nasz system obejmuje również śpiwory oraz systemy nośne plecaków.

Nawet stojąc lub śpiąc wydzielamy parę wodną. By zachować pełen komfort wszystkie elementy odzieży oraz spora część ekwipunku (system nośny plecaka czy śpiwór) muszą zapewnić jej odprowadzenie. Każdy produkt oznaczony logiem HMS od samej ideii powstania tworzony jest z myślą o wspołpracy z pozostałymi elementami systemu. Wszystkie elementy systemu HMS przechodzą testy polowe i labolatoryjne uwzgledniajace także zależności między poszczególnymi wyrobami.

WARSTWA TERMICZNA W SYSTEMIE HMS

Gdy potrzebne jest dodatkowe ocieplne korzystamy z warstwy termicznej w PAJAK zapewniamy ci szeroki wybór mod eli koszul swetrów i kurtek puchowych różniących się termiką. Dzięki temu możesz wybrać produkt idealny dla ciebie. Nie istniej ocieplenie doskonalsze od puchu jego parametry termiczne, możliwość kompresji i zadziwiająca zdolność transportu pary wodnej jest nieosiągalne dla syntetycznych produktów. By dodatkowo ulepszyć właściwości odzieży PAJAK stosuje ultralekkie tkaniny puchoszczelne bez ich powlkania membraanami lub innymi powłokami mogącymi pogorszyć ich właściwośći. Wszystkie stosowane przez nas tkaniny posiadają doskonała powłokę DWR zapewniającą hydrofobowość odzieży.

Naturalny puch gęsi wykazuje też większą tolerancje temperaturową, czyli zakres temperatur w jakich nie odczuwany jest dyskomfort. W przypadku swetra puchowego Eskimo wynosi ona ponad 35 stopni, (dla syntetyków zakres ten to ~15 stopni)

Jak dobre są nasze softshelle?Zrób prosty test ubierz nasz produkt i wykonaj 10 szybkich przysiadów lub pompek,
odpocznij chwilę i zrób to samo w produkcie innej firmy. Od razu poczujesz jak wielka jest różnica!!!

WARSTWA ZEWNĘTZNA W SYSTEMIE HMS

Chroni przed czynnikami zewnętrznymi, pozwalając jednocześnie na dalszy transport wody zarówno w stanie ciekłym jak i gazowym. Wszystkie nowoczesne membrany, takie jak Gore-tex*, e-Vent*, Sympatex* czy NeoShell, są wodoodporne i chronią przed wiatrem nawet w najgorszych warunkach. Postawmy jednak sprawę jasno! Żadna z tych membran nie oddycha!!

Oddychanie to proces chemiczny zachodzący jedynie w organizmach żywych, które pobierają tlen z otoczenia, by w procesie utleniania wydzielić energię niezbędną do dalszych procesów życiowych. W membranie nie zachodzi proces oddychania lecz dyfuzji. Dyfuzja polega na przenikaniu molekuł pary wodnej ze środowiska cieplejszego i bardziej wilgotnego do środowiska zimniejszego i chłodniejszego. Właśnie dlatego wszystkie membrany zawodzą w cieplejszym klimacie.

Zastanów się ile % twojej aktywności przypada na całkiem dobra pogodę? Korzystając z odzieży w systemie HMS odkryjesz, że membrany są ci zbędne. Alternatywą jest prawdziwy bezmembranowy softshell który zabezpieczy cie przed wiatrem, wytrzyma mżawkę i "oddycha" tak berdzo że klasyczny test oddychalności zawodzi.

PLECAK W SYSTEMIE HMS
By sprostać wymogom HMS przekonstruowaliśmy systemy nośne plecaków, dostosowując je do pozostałych elementów systemu. Ograniczając powierzchnię styku z plecami znacznie zwiekszyliśmy wentylację pleców. Jednocześnie zmieniliśmy materiał pokrycia tych powierzchni zwiększając o około 5% przepływ powietrza przez samą wyściółkę systemu nośnego.
ŚPIWÓR W SYSTEMIE HMS

Aby zapewnić ci komfortowy sen koniecznym stało się włączenie śpiworów do systemu HMS. W pierwszej kolejności wyeliminowaliśmy tkaniny membranowe utrudniające odprowadzanie pary wodnej. Dzięki temu nasze śpiwory lepiej 'oddychają' i pozostaną suche nawet przy intensywnym użytkowaniu. Następnie opracowaliśmy nowy, trójwymiarowy system konstrukcji śpiworów dzięki któremu osiągamy nawet dwukrotnie lepszy loft śpiwora.

Zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z twoim śpiworem
po jednej, dwóch, czy pięciu nocach?
On moknie. Każdej nocy wypacasz do niego około 0,5 litra wody.
Jeśli masz super nieprzemakalny śpiwór z membraną, moknie on tym bardziej.

Podobnie jak w warstwie termicznej, w naszych śpiworach używamy wysokiej jakości polskiego puchu gęsiego. Wszystkie nasze śpiwory są przetestowane w niezależnym ośrodku badawczym zgodnie z wymogami EN 13537.

Podane nazwy są zastrzeżonymi znakami towarowymi właściwych im podmiotów prawnych
i w powyższym opracowaniu występują jedynie w charakterze porównawczym